13 Niedziela Zwykła

Przeżywamy dziś XIII niedzielę zwykłą.

W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu:

W środę święto św. Tomasza, Apostoła. Tomasz, zwany także Didymos, czyli Bliźniak, należał do ścisłego grona Dwunastu Apostołów. Miał głosić Ewangelię najpierw Partom (obecny Iran), a następnie w Indiach, gdzie też poniósł śmierć męczeńską w Kalamina w 67 r. W III wieku jego relikwie przeniesiono do Edessy, potem na wyspę Chips, a w 1258 r. do Ortony w Italii. Jest patronem Indii, Portugalii, Urbino, Parmy, Rygi, Zamościa; architektów, budowniczych, cieśli, geodetów, kamieniarzy, murarzy, stolarzy, małżeństw i teologów.

W środę zapraszamy również na mszę św. wspólną połączoną z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i z uczczeniem relikwii bł. Jana Pawła II.

W piątek wspomnienie św. Marii Goretti, dziewicy i męczennicy.Maria urodziła się w 1890 r. w ubogiej rodzinie w Corinaldo we Włoszech. Po śmierci ojca pomagała matce w obowiązkach domowych i opiekowała się rodzeństwem. Często oddawała się modlitwie. W 1902 r. zginęła, broniąc czystości.

W sobotę wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy. Maria Teresa Ledóchowska żyła w latach 1863-1922. Urodziła się w głęboko religijnej i bardzo zamożnej rodzinie Ledóchowskich w Loosdorf (Austria). Swoje serce zwróciła w stronę ubogich, zwłaszcza w stronę murzyńskich niewolników z Afryki. Postanowiła pracować dla misji, dla ratowania opuszczonych przez wszystkich czarnych braci. Założyła Stowarzyszenie Misyjne Sodalicji św. Piotra Klawera. Pisała artykuły o misjach, korespondowała z misjonarzami i zbierała ofiary na ich utrzymanie. Założyła pierwszą drukarnię, w której drukowane były książki w językach afrykańskich. Znana jest jako „Matka Afrykańczyków”. Jedno z jej ulubionych stwierdzeń brzmiało: Najbardziej Boską rzeczą jest praca na rzecz zbawienia ludzi, na odpoczynek będzie czas w wieczności

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Pamiętajmy o spowiedzi św. i komunii św. wynagradzającej.

Pamiętajmy o modlitwie i uczestnictwie we mszy św. niedzielnej podczas naszego letniego urlopu. Wszystkim wybierającym się na urlop i naszym drogim dzieciom, które rozpoczęły wakacje życzymy wspaniałego wypoczynku.

Wszystkim ofiarodawcom i dobrodziejom naszego kościoła, wszystkim, którzy się z nami tutaj modlą, składamy serdeczne Bóg zapłać. Niech Wam dobry Bóg we wszystkim błogosławi.

Ks. dr Jan Klimek, rektor i kapelan szpitala