I Niedziela Wielkiego Postu

1. Przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.
W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia:
W środę zapraszamy na naszą nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy połączoną z uczczeniem relikwii bł. Jana Pawła II.
W piątek święto Katedry Św. Piotra, Apostoła. W kontekście abdykacji papieża Benedykta XVI święto to nabiera szczególnego charakteru. Pamiętajmy w tym dniu szczególnie o modlitwie w intencji Kościoła powszechnego i ojca świętego.
Serdecznie proszę, włączmy się w głębokie przeżycie tego szczególnego czasu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Nie żałujmy czasu i odwagi, aby w dzisiejszym świecie pokazać, że mocno trwamy przy Chrystusowym Krzyżu – znaku naszego zbawienia. Pamiętajmy również o osobistych umartwieniach, a także o postanowieniach na Wielki Post. Jak zapewniał nas Chrystus w Ewangelii na rozpoczęcie Wielkiego Postu w Środę Popielcową: a Ociec mój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

2. Drogę Krzyżową odprawiamy w piątki o godz. 15.00. Za odprawienie Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście można uzyskać odpust zupełny.
Gorzkie Żale odprawiać będziemy w niedziele o godz. 15.15. Również za udział w tym nabożeństwie zyskujemy łaskę odpustu zupełnego. Kazania pasyjne wygłaszać będzie doktorant naszego Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie ks. Rafał Stażak. Składka w czasie tego nabożeństwa przeznaczona jest na kwiaty do Bożego Grobu. Po Gorzkich Żalach zapraszamy na msze św. o 16.00 w czasie których wykonywane będą pieśni wielkich mistrzów muzyki klasycznej o charakterze pasyjnym. Utwory wykonywać będą artyści zespołu Hot-Haus.
Nasze rekolekcje wielkopostne przeżywać będziemy w Wielkim Tygodniu - w poniedziałek, wtorek i środę po Niedzieli Palmowej.

3. Oddaliśmy do renowacji naszą drogę krzyżową. Zostanie profesjonalnie odczyszczona, usunięte zostaną plamy, które powstały w 1996 r. w czasie awarii parowego ogrzewania kościoła. Zmienione będzie passe-partout i zastaną założone szyby z antyrefleksem. Ram stacji krzyżowej nie będziemy złocić ze względu na zabytkowy ich charakter oraz koszty. Droga krzyżowa powróci do nas w najbliższy piątek.

4. Młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania bardzo serdecznie zapraszamy na spotkanie tu w kościele, w piątek 22. lutego, o godzinie 18.00.

5. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w naszym kościele i prosimy wszystkich o modlitwę w intencji szpitala i osób chorych. Umacniajmy się wzajemną modlitwą za siebie. Ofiarodawcom i dobrodziejom naszej świątyni składamy serdeczne Bóg zapłać.

Ks. Jan Klimek, rektor

Oświadczenie Metropolity Krakowskiego
w związku z decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI
o rezygnacji
 z kierowania Kościołem

Z wielka powagą i wzruszeniem przyjąłem decyzję Ojca Świętego Benedykta XVI o rezygnacji z kierowania Kościołem i o przekazaniu troski o dalsze jego losy Kolegium Kardynalskiemu. Rozumiem motywacje, jakie Ojciec Święty przedłożył uczestnikom Konsystorza.
Benedykt XVI kierował Kościołem Chrystusowym po odejściu papieża Jana Pawła II z wielką rozwagą i mądrością, które wypływały z jego niezwykłych zdolności intelektualnych a także z głębokiej wiary.
Dziękuję Ojcu Świętemu za wszystkie wysiłki zmierzające do odnowy Kościoła w duchu wierności Mistrzowi z Nazaretu. Jako Biskup z Polski zapewniam Go, że pozostaniemy wdzięczni za Jego przyjaźń z Janem Pawłem II, jego beatyfikację, a także za wyjątkową życzliwość do narodu polskiego. Osobiście będę mu wierny i wdzięczny za to wszystko, co otrzymałem od Niego.
Kościół Krakowski pozostanie zawsze wdzięczny Piotrowi naszych czasów Benedyktowi XVI. Wdzięczność i wierność będzie wyrażał w modlitwie i oddaniu.
Razem z Ojcem Świętym Benedyktem XVI zawierzam cały Kościół Duchowi Świętemu i Matce Kościoła, Matce Bożej z Lourdes, Patronce dzisiejszego dnia.


Stanisław Kard. Dziwisz
Metropolita Krakowski


Kraków, 11.02.2013