30 Niedziela Zwykła

Przeżywamy 30 niedzielę w ciągu roku (niedzielę zwykła). Ta ostatnia niedziela października w kalendarzu liturgicznym obchodzona jest jako rocznica poświęcenia własnego kościoła parafialnego, czyli oddania świątyni na wyłączną własność Panu Bogu. Dzisiaj dziękujemy za ten „wieczernik”, który od ponad stulecia jednoczy z Bogiem i ludźmi.     

Jak w każdy wtorek, zapraszamy na nasze nabożeństwo za zmarłych z odczytaniem wypominków rocznych i z modlitwą za dusze w czyśćcu cierpiące.

W środę zapraszamy też na naszą Mszę św. wspólną połączoną z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz z modlitwą różańcową. W środę przypada też święto świętych apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

W przyszłą niedzielę, 1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych. W naszym kościele Msze św. odprawimy jak w każdą niedzielę o godz.: 900, 1000 oraz o 1600. O godz. 1530 odprawimy w naszym kościele nabożeństwo różańcowe za wszystkich zmarłych spoczywających na szpitalnym cmentarzu na Czerwonych Makach. Papież Franciszek zadecydował, że w tym roku wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli odwiedzą bliskich na cmentarzach nie tylko w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, ale także we wszystkie pozostałe dni listopada. Zachęcam więc serdecznie, aby nasze wizyty i modlitwy na cmentarzach rozłożyć w czasie. Z uwagi na niebezpieczeństwo epidemiologiczne nie będzie w tym roku Mszy św. o godz. 1200 i procesji po cmentarzu na Czerwonych Makach.

Przypominamy, że od 17 października uległy zaostrzeniu zasady bezpieczeństwa epidemiologicznego. Na ich podstawie obowiązek zasłaniania zarówno ust jak i nosa (a nie tylko samych ust) dotyczy wiernych przebywających nie tylko w przestrzeni świątynnej, ale także na terenie wokół kościoła. Osoby zwolnione z tego obowiązku winny posiadać ze sobą zaświadczenie lekarskie.

Serdecznie proszę, abyśmy w duchu troski o siebie samych i o każdego bliźniego pamiętali o dezynfekcji rąk, zachowaniu odstępu w ławkach kościelnych, jeżeli nie mieszkamy razem ze sobą, o zachowaniu odstępu przy procesji do komunii św. Apeluję również o bezpieczne przyjmowanie komunii św., czyli najlepiej na rękę. W naszej świątyni przebywać może jednorazowo do 25 osób.

Ponieważ nie wszyscy wierni, pomimo gorącego pragnienia, będą mogli brać udział we Mszach św. w niedziele i święta nakazana, ks. abp Marek Jędraszewski udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszach św. dla osób starszych, chorych i tych, które przeżywają wzmożony lęk w sytuacji epidemiologicznego zagrożenia. 

Kończy się październik - miesiąc różańcowy. Nabożeństwo różańcowe w naszej kaplicy odprawiamy codziennie w tygodniu po mszy św., a w niedziele o godz. 1530. Bardzo serdecznie wszystkich zapraszamy do tej wspólnej, kontemplacyjnej modlitwy. Pamiętajmy, że za wspólne odmówienie Różańca we wspólnocie kościelnej, rodzinnej, zakonnej i w stowarzyszeniu pobożnym, na oddziałach szpitalnych możemy zyskać łaskę odpustu zupełnego. Starajmy się też łączyć odmawianie dziesiątek z refleksją nad tajemnicami naszej wiary. Pomocą w tym będą nam służyły przygotowane króciutkie rozważania.

Przez cały rok modlimy się za naszych bliskich zmarłych, których polecamy w rocznych i listopadowych wypominkach w naszej kaplicy. W każdy wtorek, wspominając ich imiona, modlimy się przed Najświętszym Sakramentem o życie wieczne dla nich. Pamięć o zmarłych jest znakiem naszej wiary w życie wieczne i jest wyrazem prawdziwej miłości do tych, którzy przekroczyli już próg wieczności. Pamiętajmy w modlitwie o naszych bliskich zmarłych. Wypominki przyjmujemy po każdej mszy św. w zakrystii, a karteczki na których wypisywać możemy naszych drogich zmarłych są na stoliku przy kropielnicy. Zachęcamy, aby swoich drogich zmarłych zapisać również elektronicznie, wysyłając emaila na adres internetowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na adres internetowy naszego Rektoratu podany w kontaktach na naszej stronie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W tym roku wszystkie ofiary z wypominków przeznaczę na zakup instrumentu organowego.

Bardzo dziękuję osobom, które troszczą się o naszą sytuację finansową. Dziękuję za wszelkie ofiary złożone na tacę i do skarbony. Bóg zapłać osobom, które wpłaciły swoje ofiary na konto naszego Rektoratu. Szczególne podziękowania składam osobom, które wpłaciły ofiary na nasze nowe organy. Ten instrument piszczałkowy potraktujmy jako wotum wdzięczności za sto lat istnienia naszej kaplicy i szczególny nasz dar u początków nowego stulecia istnienia i działania naszej kaplicy. Wraz z poświęceniem instrumentu wydamy kolorowy folder opisujący firmę, która go wyprodukowała, miejsce, w którym do tej pory służył, zawierający zdjęcia wnętrza instrumentu oraz listę wszystkich ofiarodawców. Do tej pory udało nam się zebrać 22 050 zł.       

Zapraszamy do wspólnej modlitwy w naszej kaplicy szpitalnej z zachowaniem szczególnego reżimu sanitarnego. Niech patronowie tego tygodnia, szczególnie św. Jan Paweł II Wielki, wyproszą nam łaskę zdrowia i gorliwości w życiu Ewangelią na co dzień. Wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom tej świątyni jeszcze raz składamy serdeczne Bóg zapłać.

Ks. dr hab. Jan Klimek rektor i kapelan szpitala