Niedziela Zesłania Ducha Świętego

Przeżywamy dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dzisiejsza uroczystość kończy liturgiczny okres wielkanocny. Czcimy dzisiaj zstąpienie Ducha Świętego na młody Kościół, na Kościół czasów apostolskich. Duch Święty nieustannie jest obecny i działa w Kościele, niby dusza w organizmie. Otwórzmy się na Jego działanie. Dzisiaj, 24 maja, w Kościele Powszechnym obchodzimy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W Chinach jest to wspomnienie Matki Boskiej z She Shan - Królowej Chin.

W poniedziałek święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. Tytuł ten został ogłoszony w czasie obrad Soboru Watykańskiego II. W naszym kraju oficjalnie ogłoszono Maryję Matką Kościoła na Jasnej Górze 12 września 1971 r. Wprowadzono też u nas święto ku Jej czci oraz do Litanii Loretańskiej dołączono nowe wezwanie: Matko Kościoła – módl się za nami. Dlatego też w poniedziałek po uroczystości zesłania Ducha Świętego celebrujemy w Polsce święto Maryi Matki Kościoła. Oddajemy cześć Tej, która modliła się wraz z Apostołami (por. Dz 1, 14), będąc od samego początku mocno zaangażowana w budowanie Chrystusowego królestwa w sercach uczennic i uczniów Jej Syna – Jezusa z Nazaretu.

We wtorek wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera. Tego dnia przypada Dzień Matki. Pamiętajmy o naszych mamach w modlitwach. We wtorki zapraszamy na dodatkową Mszę św. w naszej kaplicy o godz. 18.00.

W środę serdecznie zapraszamy na naszą Mszę św. wspólną połączoną z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i z uczczeniem relikwii św. Jana Pawła II.

W czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana ustanowili biskupi na 360. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski w 2011 r., obchodzone jest w czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego, a tydzień przed uroczystością najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną Bożym Ciałem. W tym dniu przypada również rocznica śmierci sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski.

W piątek wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy.

W sobotę wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika. Jan urodził się w 1576 r. w Skoczowie. Jako kapłan pracował w trudnych czasach zmagań katolików z luteranami. Zmarł w więzieniu umęczony za wiarę w 1620 r. W sobotę diakoni z Krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego przyjmą z rąk ks. kard. Stanisława Dziwisza sakrament święceń kapłańskich. Pamiętajmy o wszystkich nowo wyświęconych kapłanach w naszych modlitwach.

W najbliższą niedzielę, 31 maja, uroczystość Najświętszej Trójcy. W archidiecezji krakowskiej kończy się okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.

Zapraszamy do udziału w nabożeństwach majowych, które odprawiamy w niedzielę o godz. 15.30, a w tygodniu codziennie po Mszy św. o godz. 15.30.

Krakowska Caritas przesłała 306 100 PLN na pomoc dla poszkodowanych przez trzęsienie ziemi w Nepalu. Bóg zapłać za wrażliwość serc.

Pan Mariusz w przedsionku kościoła rozprowadza prasę katolicką. Prasę wyłożoną na stoliku obok wejścia na chór można zabierać bezpłatnie.

Zbliża się uroczystość Bożego Ciała, którą w tym roku będziemy obchodzić 4 czerwca. Z procesją do czterech ołtarzy wyruszymy po mszy św. o godz. 16.00. Bardzo serdecznie prosimy o przygotowanie ołtarzy i pomoc w organizacji procesji. Prosimy również o liczny udział w tej uroczystości. Dzieci zapraszamy do sypania kwiatów i niesienia poduszek. Pamiętajmy, że udział w tej procesji jest naszym publicznym wyznaniem wiary. Mszy św. o godz. 10.00 w tym dniu nie będzie. Pamiętajmy o tej zmianie godziny.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy z nami w tej świątyni się modlą. Niech Patronka tego miejsca - Matka Boska Częstochowska, nasza Pani i Królowa wyprosi Wam przed tronem Syna potrzebne łaski.

Ks. dr Jan Klimek rektor i kapelan szpitala

Boże, Rządco świata i Światło narodów,
wejrzyj na cały naród chiński w dniach jego zmagań i cierpień.
Umocnij Kościół w Chinach,
który uczestniczy w cierpieniach Twojego umiłowanego Syna.
Pozwól, aby Jezus Chrystus
dla tamtejszego Kościoła i całego narodu chińskiego
był zawsze światłem i zmartwychwstaniem!

Ojcze Niebieski, spraw,
aby z cierpienia Twojego Kościoła wzeszło ziarno,
które dojrzeje do dnia Twojej chwały!
Pozwól wszystkim na udział w tej chwale,
która w Tobie, Ojcze Niebieski,
w Twoim Synu i w Duchu Świętym,
trwa na wieki wieków.
Amen.

Maryjo, Królowo Chin, módl się za Twój naród chiński!