5 Niedziela Wielkanocna

Przeżywamy dziś V Niedzielę Wielkanocną.

W poniedziałek wspomnienie św. Floriana, męczennika. Florian urodził się w 250 r. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. Św. Florian jest patronem strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy.

We wtorki zapraszamy na dodatkową Mszę św. w naszej kaplicy o godz. 18.00.

W środę święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba. Filip pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Był uczniem Jana Chrzciciela, a potem Jezusa Chrystusa. Jakub, zwany Młodszym lub Mniejszym, był synem Kleofasa i Marii (Mk 15, 40), rodzonym bratem św. Judy Tadeusza, krewnym Jezusa. W tym dniu serdecznie zapraszamy na naszą Mszę św. wspólną połączoną
z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i z uczczeniem relikwii św. Jana Pawła II.

W piątek 8 maja – uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Św. Stanisław urodził się ok. 1030 r. w Szczepanowie. Po śmierci biskupa krakowskiego Lamberta został mianowany jego następcą. Dzięki poparciu króla Bolesława Śmiałego udało się wtedy wskrzesić metropolię gnieźnieńską. Przyjaźń między biskupem a królem Bolesławem Śmiałym trwała jednak niedługo. Biskup wystąpił w obronie swych poddanych. Najpierw upomniał króla, rzucił na niego klątwę kościelną. Jego reakcja była natychmiastowa. Wpadł
w szał i zabił Stanisława w czasie Mszy św. Następnie kazał poćwiartować zwłoki. Data śmierci nie jest dokładnie znana, podaje się 11 kwietnia albo 8 maja. Św. Stanisław jest patronem ks. Kard. Dziwisza – pamiętajmy w tym dniu o modlitwie za naszego Pasterza.

Codziennie zapraszamy na nabożeństwa majowe, które odprawiamy w niedzielę i w uroczystości
o godz. 15.30, a w tygodniu codziennie po Mszy św. o godz. 15.30.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwoliła, by w Polsce w Litanii do Najświętszej Maryi Panny, zwanej Litanią Loretańską, mogło być dodane wezwanie: Matko Miłosierdzia. Będzie ono umiejscowione po wezwaniu: Matko Łaski Bożej. Wprowadzenie wezwania Matko Miłosierdzia do Litanii Loretańskiej będzie uwielbieniem Bożego Miłosierdzia oraz oddaniem czci Jezusowi Miłosiernemu i Jego Miłosiernej Matce.

 

 

W najbliższą niedzielę 10 maja o godz. 11.30 będziemy przeżywać w naszej wspólnocie
I Komunię św. czwórki dzieci mieszkających w naszym rektoracie. W dniach od 11 do 16 maja
w naszym Rektoracie dzieci będą przeżywać tzw. Biały tydzień. Z tej okazji o godz. 18.00 zapraszamy na dodatkową Mszę św. połączoną z nabożeństwem majowym. Pamiętajmy
w naszych modlitwa o dzieciach oraz ich rodzinach.

W odpowiedzi na apel Papieża Franciszka o braterską solidarność z ofiarami trzęsienia ziemi
w Nepalu kard. Stanisław Dziwisz prosi diecezjan o modlitwę w ich intencji. W najbliższą niedzielę 10 maja na prośbę kard. Stanisława Dziwisza będziemy zbierać ofiary na pomoc dla poszkodowanych. Trzęsienie ziemi w Nepalu w sobotę 25 kwietnia br. było najsilniejszym od
81 lat. Liczba ofiar śmiertelnych kataklizmu w Nepalu sięga wielu tysięcy osób, tysiące osób zostało rannych. Caritas Polska przekazała już kwotę 30 tys. euro na pierwszą pomoc. Międzynarodowa wspólnota Caritas zgromadziła do tej pory 3 mln euro na najpilniejszą pomoc dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi. Caritas Internationalis z siedzibą w Watykanie ogłosiła międzynarodową akcję pomocowo-ratowniczą. Wyspecjalizowane zespoły interwencyjne znajdują się na miejscu tragedii, jednocześnie Caritas Nepal zasilona przez zespoły specjalistyczne
i wolontariuszy z innych krajów udziela bezpośredniej pomocy.

Pan Mariusz w przedsionku kościoła rozprowadza prasę katolicką. Prasę wyłożoną na stoliku obok wejścia na chór można zabierać bezpłatnie.

Dzisiejsza składka oraz ofiary zebrane do skarbony przeznaczone są na pokrycie kosztów ogrzewania naszej kaplicy w sezonie grzewczym 2014/2015. Koszt ogrzewania wyniósł 5 980 zł.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy z nami w tej świątyni się modlą. Niech Patronka tego miejsca - Matka Boska Częstochowska, nasza Pani i Królowa wyprosi Wam przed tronem Syna potrzebne łaski.

Ks. dr Jan Klimek rektor i kapelan szpitala


Intencje Apostolstwa Modlitwy na miesiąc maj 2015 r.

OGÓLNA: Abyśmy, odrzucając kulturę obojętności, mogli zajmować się cierpieniami bliźniego, a szczególnie chorych i ubogich.
EWANGELIZACYJNA: Aby wstawiennictwo Maryi pomagało chrześcijanom żyjącym w zsekularyzowanych środowiskach z gotowością głosić Jezusa.
II Krucjata Modlitw w intencji Ojczyzny: Aby miłość do Maryi wiązała się z naśladowaniem Jej postawy wobec Boga i ludzi.