Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

Przeżywamy dziś VI Niedzielę Wielkiego Postu - Niedzielę Palmową czyli Męki Pańskiej.  Uroczyście rozpoczyna ona obchody Wielkiego Tygodnia roku Pańskiego 2015. Centralnymi wydarzeniami tego świętego czasu będą Triduum Sacrum – czyli święte trzy dni – Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, która kończy się Rezurekcją – pamiątką Zmartwychwstania Pańskiego, którą obchodzimy w sobotę późnym wieczorem. To najbardziej czcigodny i święty czas dla nas chrześcijan. Do jego przeżywania przygotowuje nas cały Wielki Post i rekolekcje.

Od poniedziałku przeżywać będziemy rekolekcje wielkopostne. Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału mieszkańców rektoratu, pacjentów i personel szpitala oraz naszych drogich gości. Nauki rekolekcyjne wygłaszać będzie o. Marcin Szwarc OMI. W tych dniach Msze św. z naukami rekolekcyjnymi będą tylko o godz. 19.oo. Od godziny 18.oo w każdy dzień rekolekcyjny będzie okazja do spowiedzi. Serdecznie proszę, aby w ciągu tych trzech dni rekolekcyjnych skorzystać z sakramentu spowiedzi św. Składka na Mszy św. środowej tradycyjnie przeznaczona jest na potrzeby Księdza Rekolekcjonisty.

Dodatkowo we wtorek o godz. 20.oo zapraszam do uczestnictwa w wydarzeniu artystycznym. Koło Artystyczno - Naukowe Studentów Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej Wydziału Sztuki UP w Krakowie oraz soliści Teatru Hothaus, przedstawią Ożywienie Obrazu - Tryptyku z Klasztoru św. Katarzyny na Synaju, z XIIw. Warstwę muzyczną stanowić będą utwory sakralne Haendla i Bacha.

W Wielki Czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.oo. Po niej adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy do godz. 22.oo.

W Wielki Piątek od godz. 12.oo czas na osobistą adorację, cichą modlitwę w Ciemnicy. Nawiedźmy choćby na krótką chwilę naszą świątynie w tym dniu. Liturgię Wielkiego Piątku o godz. 19.oo. Pamiętajmy o poście ilościowym i jakościowym w tym dniu. Po Liturgii adoracja Pana Jezusa w Grobie do godz. 22.oo.

W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie rozpocznie się o godz. 10.oo. Święcenia pokarmów wielkanocnych i wspólna modlitwa o godz. 11.oo i 15.oo. Uroczystą Wigilię Paschalną połączoną z procesją rezurekcyjną rozpoczniemy o godz. 20.oo. Pamiętajmy, aby przynieść na nią świece.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego na Msze św. zapraszamy o godz. 10.oo oraz 16.oo.
W drugi dzień świąt - w Poniedziałek Wielkanocny Msze św. jak w każdą niedzielę.

Serdecznie zapraszamy do aktywnego włączenia się w celebracje Wielkiego Tygodnia przez czytania, śpiew psalmów i pełnienie funkcji liturgicznych przy ołtarzu. Nasza wspólnota rektoralna jest maleńka i specyficzna, bez Waszej pomocy nie będziemy wstanie zapewnić godnej oprawy tym największym świętom chrześcijaństwa. Jeśli ktoś jest chętny do takiej pomocy prosimy o kontakt w zakrystii. Ustalimy wtedy dogodny termin próby asysty. 

Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do licznego uczestnictwa w celebracjach Wielkiego Tygodnia. Niech Miłosierny Bóg da nam wszystkim łaskę dobrego przeżycia tych dni.  

Ks. dr Jan Klimek, rektor i kapelan szpitala