1 Niedziela Adwentu

Przeżywamy dziś I Niedzielę Adwentu. Jest to również święto św. Andrzeja, apostoła. Rozpoczynamy dziś nowy rok liturgiczny, Rok Życia Konsekrowanego. Z woli Papieża Franciszka będzie on przeżywany pod hasłem: Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj.

Od jutra Msze św. roratnie sprawować będziemy w naszej kaplicy w poniedziałki, środy i soboty o godz. 15.30. Nazwa Roraty pochodzi od pierwszych słów pieśni towarzyszącej Mszy św. sprawowanej w Adwencie: Rorate coeli desuper... (Niebiosa rosę spuście nam z góry). Msze św. roratnie są sprawowane ku czci Najświętszej Maryi Panny. W nawiązaniu do tradycji, podczas Mszy św. roratniej zapala się dodatkową świecę, symbolizującą Maryję, która, podobnie jak jutrzenka wyprzedza wschód słońca, poprzedziła przyjście światłości świata - Jezusa Chrystusa.

W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym:

We wtorek wspomnienie bł. Rafała Chylińskiego, prezbitera.

W środę wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera. Zapraszamy w tym dniu na Mszę św. wspólną połączoną z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i uczczeniem relikwii św. Jana Pawła II.

W czwartek wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy. Na zakończenie Mszy św. wotywnej o Najświętszej Eucharystii uczcimy relikwie św. Brata Alberta.

W sobotę wspomnienie św. Mikołaja, biskupa. Żyjący w IV wieku – na terenie dzisiejszej Turcji św. Mikołaj stał się symbolem chrześcijańskiego miłosierdzia oraz zrozumienia zadań, jakie powinien spełniać w chrześcijańskiej wspólnocie biskup. Opowiadano o trzech ubogich pannach wydanym za mąż dzięki posagom, których dyskretnie im dostarczył. W tym dniu, na zakończenie Mszy św. uczcimy relikwie Bł. Alojzego Monti.

W zbliżającym się tygodniu będziemy przeżywać pierwszy czwartek, pierwszy piątek, pierwszą sobotę i niedzielę miesiąca. Pamiętajmy o spowiedzi i komunii świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

W zakrystii można nabyć świece z logiem Caritas na stół wigilijny. Ich płomień jest znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi dziećmi w Polsce i na świecie. Po raz dwudziesty pierwszy rozpocznie się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom - największa ogólnopolska akcja Caritas. W tym roku jej hasłem są słowa Dziecko sercem rodziny.

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię – tak brzmi hasło roku duszpasterskiego, który rozpoczyna się dziś, wraz z pierwszą niedzielą Adwentu. Docenienie sakramentu pokuty i pojednania, oraz pomoc tym ochrzczonym, którzy go zaniedbali, by odkryli w nim źródło Bożego Miłosierdzia to priorytety Kościoła w Polsce na rok duszpasterski 2014/2015.

Prosimy o gorącą modlitwę w intencji całego kompleksu kobierzyńskiego. Wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom tej świątyni składamy serdeczne Bóg zapłać.

Ks. dr Jan Klimek, rektor i kapelan szpitala