14 Niedziela Zwykła

Przeżywamy XIV Niedzielę Zwykłą i zarazem pierwszą niedzielę miesiąca.

Dziś przypada również wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy. Maria Teresa Ledóchowska urodziła się 29 kwietnia 1863 r. w Loosdorf (Austria), w rodzinie głęboko religijnej. Ojciec, hrabia Antoni Ledóchowski i matka, Józefina Salis - Zizers dali jej bardzo staranne wychowanie, rozwijając bogate zalety serca i umysłu. Nikt nie rozumiał, dlaczego młoda, świetnie zapowiadająca się hrabianka opuściła dwór, by zamieszkać w małym pokoiku obok domu starców. Sam cesarz uczynił ją damą dworu, a ona zbiegła z salonów i poświęciła się ratowaniu czarnych afrykańskich niewolników.  Postanowiła pracować dla misji, dla ratowania tych, opuszczonych przez wszystkich, czarnych braci. Kult bł. Marii Teresy rozpowszechniony jest po całym świecie.

6 lipca przypada również wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienie Chorych. Sobór Watykański II wyraźnie stwierdza, że Maryja w Kościele świętym zajmuje miejsce najwyższe po Chrystusie, a zarazem nam najbliższe (Lumen gentium nr 54). Ta bliskość Maryi sprawia, że i ludzie chorzy, niepełnosprawni oraz cierpiący wskutek podeszłego wieku, pragną widzieć w Niej swoja Opiekunkę i Wspomożycielkę. Tytuł „Uzdrowienie Chorych” sugeruje niezawodność Maryi, jako Boskiego Leku. To Bóg jest Tym, który uzdrawia, zaś Matka Boża jest środkiem, poprzez który Bóg udziela zdrowia. Dlatego nie zwracamy się do Niej jak do Uzdrowicielki, lecz tytułujemy Ją Uzdrowieniem Chorych. Święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych ustanowił papież Paweł VI. On również mianował Ją główną Patronką Apostolstwa Chorych w Polsce .

W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia:

We wtorek wspomnienie św. Jana z Dukli, prezbitera. Jan urodził się w roku 1414. Wstąpił do Zakonu Franciszkanów Konwentualnych. Przeniósł się potem do Bernardynów. Większość życia był związany ze Lwowem, był doświadczonym i mądrym spowiednikiem, żył blisko Jezusa. Jan Paweł II kanonizował go w Krośnie w 1997r.

W środę zapraszamy na naszą mszę św. wspólną, połączoną z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz z uczczeniem relikwii św. Jana Pawła II.

W piątek będziemy przeżywać święto św. Benedykta, opata, patrona Europy. Św. Benedykt z Nursji żył na przełomie V i VI wieku, jest nazywany ojcem monastycyzmu zachodniego. Zakładając swój zakon przyczynił się zarówno do pogłębienia życia religijnego w Kościele, jako również do rozwoju kultury. Opactwa benedyktyńskie, które były wyposażone w biblioteki i skryptoria, przez długie lata były ośrodkiem wiedzy.  Podczas Soboru Watykańskiego II Papież Paweł VI ogłosił go patronem Europy.

W sobotę wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika. Bruno urodził się w 974 r. Był w młodości kapelanem cesarza Ottona III. W 998 r. wstąpił do Benedyktynów. Otrzymał święcenia biskupie w Magdeburgu. W roku 1009 r. poniósł śmierć męczeńską w Prusach.

Rozpoczął się okres wakacji. Pamiętajmy w tym czasie o obecności na Eucharystii. Chrystus, który pragnie być blisko człowieka, chce też towarzyszyć nam w czasie wolnym od pracy i obowiązków. Pamiętajmy również w naszej modlitwie o dzieciach i młodzieży, przeżywających czas wakacji.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy w tym Sanktuarium Cierpienia – jak nazywał nasz kościół kard. Karol Wojtyła i jak zawsze prosimy o gorącą modlitwę w intencji całego kompleksu kobierzyńskiego. Wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom tej świątyni składamy serdeczne Bóg zapłać.

Intencje Apostolstwa Modlitwy na miesiąc lipiec 2014 r.

OGÓLNA: Aby uprawianie sportu było zawsze okazją do umacniania braterstwa i rozwoju ludzkiego.

MISYJNA: Aby Duch Święty wspierał dzieło świeckich, którzy głoszą Ewangelię w najuboższych krajach.

II Krucjata Modlitw w intencji Ojczyzny: Aby okres wakacji był dla członków ruchów czasem zarówno odnowy duchowej, jak i fizycznej.

Ks. dr Jan Klimek, rektor i kapelan szpitala