Niedziela Palmowa - Męki Pańskiej

1. Przeżywamy dziś Niedzielę Meki Pańskiej czyli Niedzielę Palmową, która uroczyście rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia roku Pańskiego 2014. Centralnymi wydarzeniami tego świętego czasu będą Triduum Sacrum – czyli święte trzy dni – Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, która kończy się Rezurekcją – pamiątką Zmartwychwstania Pańskiego, którą obchodzimy w sobotę późnym wieczorem, w nocy, bądź w niedzielę o świcie. To najbardziej czcigodny i święty czas dla nas chrześcijan. Do jego przeżywania przygotowuje nas cały Wielki Post i rekolekcje.   

2. W poniedziałek, wtorek i środę przeżywać będziemy w naszej wspólnocie rekolekcje przed Wielkanocą. Poprowadzi je ks. prof. dr hab. Maciej Ostrowski. Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału mieszkańców rektoratu, pacjentów naszego szpitala, personel oraz naszych gości. W tych dniach msze św. z naukami rekolekcyjnymi będą tylko o godz. 1900. Każdego dnia rekolekcji będzie okazja do spowiedzi św. od godz. 1800 do 1900. We wtorek na mszy św. rekolekcyjnej udzielimy sakramentu namaszczenia chorych. Składka na mszy św. środowej tradycyjnie przeznaczona jest na potrzeby Księdza Rekolekcjonisty. Bardzo serdecznie proszę ordynatorów i personel naszych oddziałów o umożliwienie pacjentom udziału w rekolekcjach i celebracjach wielkanocnych.  

3. W Wielki Czwartek Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 1900. Po niej czuwanie modlitewne w Ciemnicy do godz. 2200.

W Wielki Piątek od godz. 1200 do Liturgii Wielkopiątkowej o godz. 1900 czas na osobistą adorację, prywatną Drogę Krzyżową, cichą modlitwę przy ołtarzu-ciemnicy. Nawiedźmy choćby na krótką chwilę naszą świątynie w tym dniu, szczególnie prosimy o to w Godzinie Miłosierdzia. Liturgię Wielkiego Piątku z Męką Pańską rozpoczniemy o godz. 1900. Pamiętajmy o poście ilościowym i jakościowym w tym dniu. Po Liturgii czuwanie modlitewne przy Grobie Pańskim do godz. 2200.

W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie od godz. 1000. Święcenia pokarmów wielkanocnych i wspólna modlitwa o godz. 1100 i 1500. Uroczystą Wigilię Paschalną Wielkiej Soboty rozpoczniemy o godz. 1900. Pamiętajmy, aby przynieść na nią świece.

Rezurekcja w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 900 . Popołudniowa msza św. jak w każdą niedzielę o 1600.

W drugi dzień świąt - w Poniedziałek Wielkanocny msze św. jak w każdą niedzielę  -  o godz. 900 i 1600.

4. Serdecznie zapraszamy do aktywnego włączenia się w celebracje Wielkiego Tygodnia przez czytania, śpiew psalmów i pełnienie funkcji liturgicznych przy ołtarzu. Nasza wspólnota rektoralna jest maleńka i specyficzna, bez Waszej pomocy nie będziemy wstanie zapewnić godnej oprawy tym największym świętom chrześcijaństwa. Jeśli ktoś jest chętny do takiej pomocy prosimy o kontakt w zakrystii. Ustalimy wtedy dogodny termin próby asysty.  

5. Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do licznego uczestnictwa w celebracjach Wielkiego Tygodnia. Niech Miłosierny Bóg da nam wszystkim łaskę dobrego przeżycia tych dni.   

Ks. Jan Klimek, rektor