21 Niedziela Zwykła

Przeżywamy dziś XXI niedzielę zwykłą i jednocześnie dzień odpustu parafialnego w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

Kontekst tej uroczystości odpustowej jest szczególny. W tym roku przeżywamy bowiem 100 lecie istnienia kościoła na terenie naszego szpitala. Kaplicę naszą wybudowano w latach 1909-1913 jako jeden z pierwszych obiektów kompleksu szpitalnego.

Dziękujemy Bogu za łaskę tego dnia. Ufamy głęboko, że Matka Boża Częstochowska – nasza Patronka wyprosi każdemu z nas potrzebne łaski i sama nam w ten sposób podziękuje za uczczenie jej święta.

Dziękuję wszystkim, którzy uświetnili tę naszą uroczystość. Serdecznie dziękuję Księdzu Prałatowi Ryszardowi Lubrowi – naszemu sumiście, który prowadzi Dom Księży Chorych w Swoszowicach i opiekuję się najstarszym pokoleniem krakowskich kapłanów, księży którzy niosą w ostatnich latach swego życia krzyż choroby i cierpienia. (To właśnie z tego Domu przyjeżdżał do nas wielokrotnie śp. ks. Józef Podraza; odprawiał msze św., spowiadał, głosił kazanie odpustowe…. Pamiętamy o nim w wypomninkach rocznych, każdej niedzieli.   

Dziękuję czcigodnym Księżom z naszego Dekanatu (na ręce Księdza Dziekana), Panu Dyrektorowi Stanisławowi Kracikowi, delegacjom naszego szpitala, personelowi i naszym drogim pacjentom.

Dziękuję naszej niezawodnej służbie liturgicznej, panu organiście Wojtkowi, panu kościelnemu Pawłowi z żoną, paniom Justynie, Iwonie i Agnieszce za sprzątanie świątyni, pani Urszuli za jej ozdobienie…  

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom naszego rektoratu z rodzinami. Szczególne podziękowania kieruję dla naszych drogich gości i wszystkich, którzy przyjechali specjalnie na tę naszą uroczystość. Dziękuję wszystkim, którzy przełamując różne bariery, nie boją się i nie wstydzą się tu modlić, tworząc szczególną wspólnotę osób zdrowych i chorych, aktywnych zawodowo i wykluczonych społecznie. W Bożych oczach są to dzieła miłosierdzia – poprzez wzajemne wspieranie się i pomoc, a po ludzku patrząc – są to działania destygmatyzyjące ten szpital, uczące szacunku dla osób chorych i cierpiących psychicznie. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeżycia naszego święta serdecznie dziękuję.           

W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia:

W poniedziałek liturgiczne wspomnienie NMP Częstochowskiej. Na mszy św. o godz. 1530 zawierzymy nasz Szpital i siebie samych opiece Matki Najświętszej i podziękujemy oficjalnie księdzu Adamowi Bólowi, który przez cztery lata pracował jako kapelan naszego szpitala. Ksiądz Adam od września będzie pełnił posługę wikariusza w parafii Jordanów.  

We wtorek wspomnienie św. Moniki. Była ona matką św. Augustyna. Przez 16 lat gorliwie modliła się o nawrócenie syna. Jest patronką kobiet chrześcijańskich, matek i wdów. W tym dniu przypada rocznica ingresu Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza do Katedry Wawelskiej. Pamiętajmy w tym dniu o modlitwie w jego intencji.

We środę wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła; niezwykłego retora, kaznodziei i autora wielu dzieł teologicznych i filozoficznych. W tym dniu zapraszamy również na naszą mszę św. wspólną, połączoną z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz z uczczeniem relikwii bł. Jana Pawła II.

We czwartek wspomnienie Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

Wszystkich zapraszamy do wspólnej modlitwy w tym Sanktuarium Cierpienia – jak nazywał nasz kościół kard. Karol Wojtyła i prosimy o gorącą modlitwę w intencji całego kompleksu kobierzyńskiego. Wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom tej świątyni składamy serdeczne Bóg zapłać.

Ks. dr Jan Klimek, rektor i kapelan szpitala