XXIII Niedziela Zwykła

Przeżywamy dziś XXIII niedzielę zwykłą. W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia:

W środę wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi. Zostało ono ustanowione na pamiątkę zwycięstwa nad Turkami pod Wiedniem w r. 1683 przez króla Jana Sobieskiego i sprzymierzone wojska chrześcijańskie. Zapraszamy też na naszą mszę św. wspólną, połączoną z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz z uczczeniem relikwii bł. Jana Pawła II.

We czwartek wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła. Jan Chryzostom czyli „złotousty” był patriarchą Konstantynopola i jednym z najwybitniejszych kaznodziejów Kościoła greckiego. Zakładał szpitale i hospicja dla ubogich. Troszczył się też o rozwój misji. Jego radykalizm przysparzał mu jednak sporo wrogów, którzy skazali go nawet na wygnanie do Bitynii, a poprzez różne intrygi doprowadzili do usunięcia z urzędu. Zmarł z wycieńczenia podczas marszu na miejsce wygnania. Jego ostatnie słowa miały brzmieć: „Bogu za wszystko dzięki”. 

W piątek święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem. Jest także znakiem naszej nadziei i wiary. Zachowujmy ten znak w szacunku i dbałości nie wstydząc się krzyża na codzień.

W sobotę wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Przez wspomnienie Maryi Bolesnej uświadamiamy sobie cierpienia, jakie były udziałem Matki Bożej, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem, również w Jego męce, cierpieniu i śmierci. 

Wszystkich zapraszamy do wspólnej modlitwy w tym Sanktuarium Cierpienia – jak nazywał nasz kościół kard. Karol Wojtyła i prosimy o gorącą modlitwę w intencji całego kompleksu kobierzyńskiego. Wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom tej świątyni składamy serdeczne Bóg zapłać.

Ks. dr Jan Klimek, rektor i kapelan szpitala