XXII Niedziela Zwykła

Przeżywamy dziś XXII niedzielę i jednocześnie pierwszą niedzielę miesiąca. Z uwagi na dzisiejszy list biskupów polskich adorację Najświętszego Sakramentu przenieśliśmy na następną niedzielę. 

W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia:
W poniedziałek wspomnienie św. Grzegorz Wielkiego, papieża i doktora Kościoła.
We wtorek wspomnienie bł. Marii Stelli i Towarzyszek, dziewic i męczennic.
Maria urodziła się 14 grudnia 1888 r. we wsi Ciasnówka (obecnie Białoruś). Wstąpiła do Zgromadzenia Nazaretanek. W czasie drugiej wojny światowej była przełożoną klasztoru w Nowogródku. Charakteryzowała ją dobroć, wspaniałomyślność i czynna miłość bliźniego. Zginęła śmiercią męczeńską 1 sierpnia 1943 r. z rąk hitlerowców razem z 10 innymi siostrami.
We środę zapraszamy na naszą mszę św. wspólną, połączoną z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz z uczczeniem relikwii bł. Jana Pawła II.
W piątek wspomnienie św. Melchiora Grodzieckiego, prezbitera i męczennika.
Melchior Grodziecki urodził się w Cieszynie w roku 1582. Wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Został zamordowany z rozkazu Jerzego Rakoczego w Koszycach wraz z innymi kapłanami 7 września 1619 r. 
W sobotę święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. O pochodzeniu Maryi dowiadujemy się z Protoewangelii Jakuba powstałej ok. roku 150, należącej do apokryficznych pism, które wywarły największy wpływ na Tradycję Kościoła. Dzięki Jakubowi wiemy, że rodzicami Maryi byli św. Joachim i św. Anna, i że Maryja w wieku kilku lat została przez rodziców ofiarowana w świątyni, gdzie też zamieszkała. W Polsce święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny nazywane jest popularnie świętem Matki Bożej Siewnej, bowiem zgodnie ze staropolskim zwyczajem nie zaczynano orki i siewu przed tym właśnie uroczystym dniem.
W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. Pamiętajmy o spowiedzi św. i komunii św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
Jeszcze raz chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy modlili się z nami w dniu odpustu na Matkę Bożą Częstochowską. Dziękuję wszystkim, którzy przełamując różne bariery, nie wstydzą się tu modlić i nie boją się kontaktu z ludźmi chorymi, tworząc szczególną wspólnotę osób zdrowych i chorych, aktywnych zawodowo i wykluczonych społecznie. Jest to w Bożych oczach wielkie dzieło miłosierdzia, a po ludzku patrząc szczególne działanie destygmatyzyjące ten szpital. 
Dziękuję paniom Bugusi Grabowskiej, Pelagii Zelek i Asi Fronczek za pomoc w sprzątaniu naszej świątyni. Dziękuję panu kościelnemu, panom niosącym baldachim, osobom niosącym feretrony oraz naszym lektorom i ministrantom za zaangażowanie się w liturgię odpustu. Dziękuję panu Wojtkowi Bonczykowi, Sebastianowi Radkowi i Paulince Bujok za piękną oprawę muzyczną naszej uroczystości. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeżycia naszego święta jeszcze raz serdecznie dziękuję. 

Intencje Apostolstwa Modlitwy na miesiąc wrzesień 2012 r.
OGÓLNA: Aby postępowanie polityków cechowały zawsze uczciwość, prawość i umiłowanie prawdy. 
MISYJNA: Aby we wspólnotach chrześcijańskich wzrastała gotowość do ofiarowania misjonarzy, kapłanów i wiernych świeckich, a także konkretnych zasobów Kościołom uboższym. 
II Krucjata Modlitw w intencji Ojczyzny: Aby władze oświatowe w swych programach dbały zarówno o jakość wykształcenia uczniów, jak i o ich wychowanie w duchu szacunku dla naszej tożsamości narodowej i tradycji chrześcijańskiej.

Wszystkich zapraszamy do wspólnej modlitwy w tym Sanktuarium Cierpienia – jak nazywał nasz kościół kard. Karol Wojtyła i prosimy o gorącą modlitwę w intencji całego kompleksu kobierzyńskiego. Wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom tej świątyni składamy serdeczne Bóg zapłać.

Ks. dr Jan Klimek, rektor i kapelan szpitala