XXI Niedziela Zwykła

Przeżywamy dziś XXI niedzielę zwykłą i jednocześnie uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Dla naszej wspólnoty jest to dzień odpustu parafialnego.

Kontekst tej uroczystości odpustowej jest szczególny. Przeżywamy bowiem 70 rocznicę zagłady szpitala przez władze nazistowskie (23 czerwca 1942 r.). O tamtych dramatycznych wydarzeniach nie wolno nam nigdy zapomnieć. Ale ten straszliwy dramat sprzed wielu lat, przysłoniły w tym roku bardzo trudne i bolesne wydarzenia strajku głodowego i wszystkich akcji protestacyjnych wstrząsających życiem naszego szpitala. O tych wydarzeniach powinniśmy jak najszybciej zapomnieć. Niech Bóg da nam łaskę wzajemnego przebaczenia wszelkich krzywd, a w swej świętej Opatrzności niech sprawi, aby nigdy więcej ta wspólnota nie musiała walczyć w taki sposób o swoją przyszłość. O to się gorąco modlimy.

Dziękujemy Bogu za łaskę tego dnia. Ufamy głęboko, że Matka Boża Częstochowska – nasza Patronka wyprosi każdemu z nas potrzebne łaski i sama nam w ten sposób podziękuje za uczczenie jej święta.
Dziękuję wszystkim, którzy uświetnili tę naszą uroczystość. Czcigodnym Księżom, Panu Dyrektorowi, oficjalnej delegacji naszego szpitala, personelowi, naszym drogim pacjentom i mieszkańcom rektoratu z rodzinami. Szczególne podziękowania kieruję dla naszych drogich gości i wszystkich, którzy przyjechali specjalnie na tę naszą uroczystość. Dziękuję wszystkim, którzy przełamując różne bariery, nie wstydzą się tu modlić, tworząc szczególną wspólnotę osób zdrowych i chorych, aktywnych zawodowo i wykluczonych społecznie. To w Bożych oczach wielkie dzieło miłosierdzia, a po ludzku patrząc szczególne działanie destygmatyzyjące ten szpital. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeżycia naszego święta serdecznie dziękuję. 


W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia:
W poniedziałek wspomnienie św. Moniki. Była ona matką św. Augustyna. Przez 16 lat gorliwie modliła się o nawrócenie syna. Jest patronką kobiet chrześcijańskich, matek i wdów.
We wtorek wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła; niezwykłego retora, kaznodziei i autora wielu dzieł teologicznych i filozoficznych. 
We środę wspomnienie Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. W tym dniu zapraszamy również na naszą mszę św. wspólną, połączoną z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz z uczczeniem relikwii bł. Jana Pawła II. 
W sobotę wspomnienie bł. Bronisławy, dziewicy. Była ona krewną św. Jacka i bł. Czesława, urodziła się ok. 1200 r. Wstąpiła do klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu pod Krakowem. Zmarła ok. 1259 r. W tę sobotę przypada również I sobota miesiąca i rocznica wybuchu II wojny światowej. Módlmy się w tym dniu szczególnie o pokój między narodami. 

Wszystkich zapraszamy do wspólnej modlitwy w tym Sanktuarium Cierpienia – jak nazywał nasz kościół kard. Karol Wojtyła i prosimy o gorącą modlitwę w intencji całego kompleksu kobierzyńskiego. Wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom tej świątyni składamy serdeczne Bóg zapłać.

Ks. dr Jan Klimek, rektor i kapelan szpitala