Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej

Niedzielą Palmową czyli Niedzielą Męki Pańskiej pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy rozpoczynamy w liturgii Kościoła katolickiego Wielki Tydzień. Dziś na wszystkich mszach św. błogosławimy plamy i odczytujemy historię Meki Pańskiej czyli Pasję. Przed mszami św. można w przedsionku nabyć dla siebie palmę. Kupując ją wspieramy renowację naszego ołtarza głównego i remont schodów wejściowych do naszej świątyni. Na mszy św. o 1000 zmianka tajemnic różańcowych. Dla wszystkich przypominamy intencję papieską na miesiąc kwiecień: Módlmy się o większe propagowanie kultury rezygnacji z przemocy i o coraz rzadsze używanie broni, zarówno przez państwa, jak i obywateli.  Na nabożeństwo Gorzkich Żali z ostatnim już kazaniem pasyjnym zapraszamy o godz. 1500.

Dziś też o godzinie 1700 zapraszamy na koncert muzyki pasyjnej, którym rozpoczynamy nasze rekolekcje wielkopostne.

W poniedziałek, wtorek i środę na mszach św. o 1800 krótkie konferencje rekolekcyjne głosić będzie dla nas ks. mgr Artur Zdebski, wikariusz Parafii św. Jadwigi Królowej na Klinach-Borkowskich. W czasie rekolekcji od godziny 1700 będzie można skorzystać ze spowiedzi św. Spowiadać będzie Ks. Rekolekcjonista i Ks. Profesor Maciej Ostrowski. Składka w środę przeznaczona będzie na potrzeby Księdza Rekolekcjonisty, jako nasze podziękowanie. Zapraszamy serdecznie do udziału w naukach rekolekcyjnych. Intencje przyjęte na godzinę 1530 w poniedziałek, wtorek i środę odprawimy w koncelebrze o 1800 na mszach rekolekcyjnych. W czasie rekolekcji nie będzie mszy św. o 1530.

W Wielki Czwartek wieczorem, o godz. 1800 rozpoczniemy Mszą Wieczerzy Pańskiej celebrację Triduum Sacrum – trzech najświętszych dni dla chrześcijan, czyli misterium Chrystusa Ukrzyżowanego, Pogrzebanego i Zmartwychwstałego. A więc Msza św. Wieczerzy Pańskiej z przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy wprowadza nas już w Wielki Piątek – pierwszy dzień Triduum Sacrum. Po mszy św. wielkoczwartkowej okazja do adoracji w ciszy Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy do godz. 2200.

W pierwszy dzień Triduum Sacrum – w Wielki Piątek zapraszamy na adorację Pana Jezusa w Ciemnicy od godz. 1200. Następnie zapraszamy do udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w Godzinie Miłosierdzia czyli o godz. 1500. Na uroczystą Liturgię Męki Pańskiej zapraszamy na godz. 1800.

Po liturgii wielkopiątkowej zapraszamy na czuwanie modlitewne przy Grobie Pańskim do godz. 2200. O godz. 2100 zapraszamy na wspólne śpiewanie Gorzkich Żalów.

W drugi dzień Triduum Sacrum – w Wielką Sobotę zapraszamy na adorację przy Grobie Pańskim od godz. 1000.

O godzinie 1100 i 1500 poświęcimy pokarmy na nasze stoły wielkanocne.

O godz. 2000 zapraszamy wszystkich na Wigilię Paschalną połączoną z procesją rezurekcyjną. Rozpoczniemy ją przy zapalonym ognisku na zewnątrz naszej świątyni. Pamiętajmy o zabraniu świec.

Wigilia Paschalna swoimi czytaniami wprowadzi nas w trzeci dzień Triduum Sacrum  - w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, której radosną celebrację rozpoczniemy właśnie rezurekcją sobotniej nocy.

W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i w Poniedziałek Wielkanocny msze św. jak w każdą niedzielę: o 900, 1000 i 1600.         

 Jeszcze dwie bardzo ważne prośby: w środę 5 kwietnia, po zakończeniu rekolekcji, czyli ok. 1930 będziemy montować w kaplicy ciemnicę i grób Boży. Prosimy o pomoc. Każde ręce się przydadzą do pomocy.

A druga prośba: Prosimy o pomoc w przygotowaniu liturgii Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty z Rezurekcją. Chodzi przede wszystkim o podjęcie czytań. Chętnych prosimy o kontakt w zakrystii. Spotkanie organizacyjne (próba) we wtorek bezpośrednio po nauce rekolekcyjnej.    

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy z nami w tej świątyni się modlą. Wszystkim ofiarodawcom i dobrodziejom naszej kaplicy, również tym, którzy wpłacają ofiary na konto naszego Rektoratu składamy z serca płynące Bóg zapłać!

Ks. dr hab. Jan Klimek rektor i kapelan szpitala
Ks. dr Grzegorz Wąchol, kapelan szpitala