IV Niedziela Zwykła

Przeżywamy czwartą niedzielę zwykłą.

W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia:
- we wtorek Wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy.

Agata jest jedną z najbardziej czczonych w chrześcijaństwie świętych. Według opisu jej męczeństwa, urodziła się w Katanii na Sycylii ok. 235 r. Po przyjęciu chrztu postanowiła poświęcić się Chrystusowi i żyć w dziewictwie. Jej wyjątkowa uroda zwróciła uwagę namiestnika Sycylii. Zaproponował jej małżeństwo. Agata odmówiła, wzbudzając w odrzuconym senatorze nienawiść i pragnienie zemsty. Aresztował ją i skazał ją na tortury. Św. Agata poniosła śmierć rzucona na rozżarzone węgle 5 lutego 251 r. Jej relikwie przechowywane są w katedrze w Katanii. W dzień św. Agaty poświęca się pieczywo, sól i wodę, które mają chronić ludność od pożarów, piorunów i wszelkich nieszczęść. Poświęcone kawałki chleba wrzucano do ognia, by wiatr odwrócił pożar w kierunku przeciwnym. W dniu jej pamięci karmiono bydło poświęconą solą i chlebem, by je uchronić od zarazy. Św. Agata jest patronką Sycylii, miasta Katanii oraz ludwisarzy. Na mszy św. poświęcimy bułeczki ku czci św. Agaty, które będzie można zabrać sobie do domu. 

W środę serdecznie zapraszamy na naszą nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z uczczeniem relikwii bł. Jana Pawła II.

W najbliższą niedzielę gościć będziemy w naszej wspólnocie ks. biskupa Jana Zająca. Jego obecność będzie oficjalną częścią wizytacji kanonicznej naszego rektoratu. Ostatni raz wizytował naszą wspólnotę siedem lat temu ks. biskup Józef Guzdek.

Na mszach św. o godz. 900 i 1600 ks. biskup wygłosi do nas pasterskie słowo oraz udzieli indywidualnego apostolskiego błogosławieństwa małżonkom, rodzinom i osobom samotnym, a na mszy św. o 1600 dodatkowo udzieli sakramentu namaszczenia chorych naszym pacjentom i osobom starszym i chorym. Na mszy św. o godz. 1030 ks. biskup udzieli apostolskiego błogosławieństwa naszym pacjentom oddziałów alkoholowych, którzy w tym dniu kończą swoje rekolekcje. W czasie obiadu ks. biskup spotka się z panem dyrektorem, przedstawicielami personelu szpitala oraz reprezentacją mieszkańców rektoratu. Po obiedzie nawiedzi kilka oddziałów szpitalnych i o 1500 odprawi mszę św. na oddziale sądowym.

Bardzo serdecznie zapraszam do udziału w tych ważnych dla każdej parafii wydarzeniach. Zaprośmy na tę niedzielę najbliższą rodzinę, bądź znajomych.

Ofiarodawcom i dobrodziejom naszej świątyni oraz wszystkim, którzy tworzą wspólnotę modlitwy w tym miejscu składam serdeczne Bóg zapłać.       

Ks. dr Jan Klimek, rektor i kapelan szpitala