6 Niedziela Wielkanocna

Przeżywamy dziś VI Niedzielę Wielkanocną. Dzisiaj przypada 21 rocznica śmierci ks. Piotra Kałamackiego, proboszcza parafii MB Królowej Polski i kapelana naszego Szpitala.

W poniedziałek, wtorek i środę przypadają dni modlitw o urodzaje oraz za kraje głodujące.

We wtorek zapraszamy na nasze cotygodniowe nabożeństwo za zmarłych z odczytaniem wypominków rocznych i z modlitwą za wszystkie dusze w czyśćcu cierpiące.

W środę zapraszamy na naszą Mszę św. wspólną połączoną z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

We czwartek wspomnienie NMP z Fatimy oraz rozpoczęcie w wielu parafiach nabożeństw fatimskich.

W piątek święto św. Macieja, apostoła.

W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W przyszłą niedzielę przypada rocznica śmierci dyrektora Władysława Stryjeńskiego (zmarł 16 maja 1956 r.). Na Mszy św. o godz. 1000 pomodlimy się w jego intencji i będziemy mieli okazję usłyszeć kilka faktów biograficznych związanych z jego życiem i służbą chorym w naszym Szpitalu.  

W naszej kaplicy spowiadamy codziennie poł godziny przed mszami św. Spowiedź odbywa się w konfesjonale lub na życzenie penitenta w pomieszczeniu kancelarii, w przedsionku kościoła.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w naszych nabożeństwach majowych, które odprawiamy po mszach św. w tygodniu, a w niedzielę o godz. 1530.      

Bardzo serdecznie dziękujemy panu Janowi, pani Ewie Baran i wszystkim Ofiarodawcom, którzy przekazali swoje ofiary na utrzymanie naszej kaplicy i na nasze inwestycje. Dziękuję całym sercem za ofiary przelewane na konto naszego Rektoratu.

To właśnie dzięki Waszej ofiarności udało nam się wyremontować ołtarz NSPJ. Jako jedyny element stałego wyposażenia naszej świątyni nie był on wpisany do rejestru zabytków, bo uznano, że został zniszczony w czasie jego ostatniego przemalowania w latach osiemdziesiątych. Ołtarz został gruntownie odnowiony według sztuki konserwatorskiej w pracowni konserwacji zabytków Aleksandry i Bernarda Kuś w Lusinie. Usunięto wielokrotne przemalowania, zabezpieczono ołtarz przed szkodnikami i przywrócono jego pierwotny wygląd z lat 30 XX w., gdy został przywieziony do kaplicy. Zmiana dotyczy złoceń jedynie złoceń. Pierwotnie elementy te pokryte były „szlakmetalem” czyli szlachetną imitacją złota, później zamalowano je farbą „złotopodobną”. Elementy te obecnie pokryte są prawdziwym złotem płytkowym. Za kilkanaście lat będą wyglądały jak nasz główny ołtarz NMP Częstochowskiej.

Państwo Kusiowie zobowiązali się również, że w cenie prac przy ołtarzu NSPJ do końca maja zamalują zaciek na polichromii w prezbiterium, jeżeli tylko wykonamy rusztowanie, które umożliwi im prace. Niestety trzeba usunąć zmacerowaną farbę i część tynku pod nią. Następnie na nowo to miejsce trzeba zatynkować, wyrównać i zamalować. Stąd wielka prośba do panów: Janusza Ruska i Józia Paździora o pomoc Szpitala w tym zadaniu.    

Zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa epidemiologicznego gorąco zapraszamy do wspólnej modlitwy naszym kościele. Codziennie modlimy się tu nie tylko za nasz personel, ale też za całą służbę zdrowia oraz za wszystkich dotkniętych pandemią koronawirusa. Wszystkim ofiarodawcom i dobrodziejom tej świątyni, również tym, którzy wpłacili ofiary na konto rektoratu jeszcze raz składamy serdeczne Bóg zapłać.  

Ks. dr hab. Jan Klimek rektor i kapelan szpitala  


Dekret Penitencjarii Apostolskiej dotyczący odpustu w Kościołach Jubileuszowych

Mając na względzie wzrost pobożności wiernych i w trosce o zbawienie ich dusz, w odpowiedzi na prośbę Wielebnych Ojców Prowincjałów polskich prowincji Towarzystwa Jezusowego, skierowaną z okazji obchodzonego w Polsce jubileuszu Świętego Założyciela tego zakonu, Ignacego Loyoli, Penitencjaria Apostolska , na mocy specjalnej władzy udzielonej jej przez Papieża Franciszka, ogłasza odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia św. oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego).

W okresie od 20 maja 2021 r. do 31 lipca 2022 r. uzyskać go mogą, dla siebie samych bądź dla zmarłych, ci wierni, którzy szczerze żałując za grzechy i oddając się uczynkom miłosierdzia nawiedzą którąkolwiek jubileuszową świątynię Towarzystwa Jezusowego w Polsce i wezmą tam pobożnie udział w świątecznych celebracjach, bądź przez jakiś czas oddadzą się modlitwie myślnej, kończąc ją Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary i pobożnym wezwaniem Matki Bożej i św. Ignacego Loyoli.

Ten sam odpust uzyskać mogą również starsi, chorzy i ci wszyscy, którzy dla ważnych powodów nie mogą wychodzić z domu, jeśli – wolni od jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, wzbudzą w sobie intencję jak najszybszego spełnienia trzech normalnych warunków odpustu – włączą się duchowo w jubileuszowe celebracje poprzez modlitwy przed wizerunkiem św. Ignacego i ofiarując Bogu miłosiernemu swe cierpienia.

Aby jak najwięcej osób mogło dostąpić tych duchowych łask w Kościele, Penitencjaria poleca Ojcom z Towarzystwa Jezusowego, by oddawali się gorliwie posłudze sakramentu pokuty.

Obecny Dekret ważny jest na okres trwania Roku Ignacjańskiego, niezależnie od jakichkolwiek przeciwnych rozporządzeń.

Dan w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, dnia 24 marca Roku Pańskiego 2021.

Dokument podpisali:

Ks. Kardynał Mauro Piacenza – Penitencjariusz Większy

Ks. Krzysztof Nykiel – Regens Penitencjarii Apostolskiej