5 Niedziela Wielkiego Postu

Przeżywamy dziś V Niedzielę Wielkiego Postu. Jest ona nazywana niedzielą czarną, od zwyczaju zasłaniania krzyży od dziś aż do Wielkiego Piątku włącznie na znak naszego smutku z powodu śmierci Zbawiciela. W ostatnich dwóch tygodniach okresu Wielkiego Postu położymy mocniejszy akcent na charakter pasyjny tego czasu.
W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia:

W środę uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tym dniu zapraszamy na Mszę św. wspólną połączoną z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz uczczeniem relikwii św. Jana Pawła II.

Na nabożeństwo Drogi Krzyżowej zapraszamy w piątek o godz. 15.00. Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym odprawiamy w niedziele o godz. 15.15. Składka z Gorzkich Żali przeznaczona jest na kwiaty do Grobu Pańskiego. Za udział w tych nabożeństwach w okresie Wielkiego Postu możemy zyskać łaskę odpustu zupełnego.

W naszym rektoracie i szpitalu rekolekcje wielkopostne przeżywać będziemy w Wielkim Tygodniu - w poniedziałek, wtorek i środę po Niedzieli Palmowej czyli od 30 marca do 1 kwietnia. Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału mieszkańców rektoratu, pacjentów i personel szpitala oraz naszych drogich gości. Nauki rekolekcyjne wygłaszać będzie o. Marcin Szwarc OMI. W tych dniach msze św. z naukami rekolekcyjnymi będą tylko o godz. 19.00.
Od godziny 18.00 w każdy dzień rekolekcyjny będzie okazja do spowiedzi. Serdecznie proszę, aby w ciągu tych trzech dni rekolekcyjnych skorzystać z sakramentu spowiedzi św.

W najbliższą niedzielę będziemy przeżywać Niedzielę Palmową, czyli Męki Pańskiej. W tym dniu wysłuchamy pasji, czyli opisu Męki Pańskiej według św. Marka. Uroczyste poświęcenie palm na Mszy św. o godz. 10.00 oraz 16.00. Pamiętajmy, że 29 marca zmieniamy czas z zimowego na letni.

Już dziś serdecznie zapraszam do licznego udziału w Triduum Sacrum – świętych trzech dniach, które stanowią centrum okresu Wielkiego Postu. To najbardziej czcigodny i święty czas dla nas chrześcijan. W Wielki Czwartek Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Na Liturgię Wielkiego Piątku z Męką Pańską zapraszamy również o godz. 18.00. W Wielką Sobotę uroczystą Wigilię Paschalną rozpoczniemy o godz. 19.00. Na jej zakończenie precesja rezurekcyjna.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy w naszym kościele i prosimy wszystkich o modlitwę w intencji szpitala oraz osób chorych i cierpiących. Umacniajmy się wzajemną modlitwą za siebie. Ofiarodawcom i dobrodziejom naszej świątyni składamy serdeczne Bóg zapłać.

Ks. dr Jan Klimek, rektor i kapelan szpitala