28 Niedziela Zwykła

Przeżywamy dziś XXVIII niedzielę zwykłą.  Dziś również przeżywamy XIV Dzień Papieski. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski tegoroczny Dzień Papieski obchodziliśmy pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie!”. 

W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu:

W poniedziałek wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera.

W środę Wspomnienie św. Teresy z Ávila, dziewicy i doktora Kościoła. Tego dnia zapraszamy na naszą mszę św. wspólną połączoną z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i z uczczeniem relikwii św. Jana Pawła II.

W czwartek Wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej.

W piątek przypada Wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika.

W sobotę Święto św. Łukasza Ewangelisty.

W przyszłą niedzielę przypada Wspomnienie bł. Jerzego Popiełuszki, prezbitera i męczennika. Ks. Jerzy był legendarnym kapelanem „Solidarności”. Poniósł śmierć męczeńską za swoje przekonania w 1984 r.

18 października w Kalwarii Zebrzydowskiej odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Duszpasterstwa Trzeźwości.

W następną niedzielę, 19 października będziemy przeżywać Światową Niedzielę Misyjną, która rozpoczyna trwający od 19 – 25 października Tydzień Misyjny.

„Jeżeli skruszeje rodzina to nie ma mowy o społeczeństwie stabilnym i silnym” – mówi abp Stanisław Gądecki, który reprezentuje Konferencję Episkopatu Polski na III Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów w Rzymie. Tematem obrad są wyzwania duszpasterskie wobec rodziny w kontekście nowej ewangelizacji. Synod rozpoczął się 5 i potrwa do 19 października.

W Warszawie zakończyło się 366. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi omówili m.in. program duszpasterski na rok 2014/ 2015 i zapoznali się ze stanem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. W komunikacie wydanym po obradach wyrazili łączność duchową z uczestnikami synodu o rodzinie, który trwa w Rzymie; ustosunkowali się do publicznej debaty na temat klauzuli sumienia i zaapelowali do wiernych o świadomy udział w nadchodzących wyborach. Modlitwie wiernych polecili też sprawę pokoju na świecie.

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Zająca z pełnienia posługi biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. Wiadomość tą ogłosiła 7 października Nuncjatura Apostolska w Polsce. 20 czerwca br. bp Zając ukończył 75 lat i z chwilą decyzji papieskiej przechodzi na emeryturę. W Episkopacie bp Jan Zając pełni funkcje przewodniczącego Komisji Charytatywnej i przewodniczącego Zespołu ds. Sanktuariów. Kieruje też pracami Komisji Nadzorczej Caritas Polska.

Rozpoczął się miesiąc październik - czas w szczególny sposób poświęcony Matce Boskiej Różańcowej. Nabożeństwa różańcowe odprawiać będziemy codziennie przed mszą św. w tygodniu o godz. 15.00, a w niedziele o 15.30. Gorąco zapraszamy do tej wspólnej modlitwy maryjnej.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy w budynku teatru i jak zawsze prosimy o gorącą modlitwę w intencji całego kompleksu kobierzyńskiego. Wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom tej świątyni składamy serdeczne Bóg zapłać.

Ks. dr Jan Klimek, rektor i kapelan szpitala