16 Niedziela Zwykła

Przeżywamy XVI Niedzielę Zwykłą. W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia:

We wtorek wspomnienie św. Marii Magdaleny. Bywa ona mylona ze św. Marią z Betanii (siostrą Łazarza) lub kobietą, która podczas uczty obmyła nogi Jezusa łzami. Tymczasem o św. Marii Magdalenie krótkie relacje dają cztery Ewangelie. Jest ona obecna zarówno w trakcie męki Chrystusa, jak i przy Jego grobie. Ponadto św. Łukasz Ewangelista również odnotowuje: „A było z Nim Dwunastu oraz kilka kobiet, które uwolnił od złych duchów i od słabości: Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów” (8, 2). Liczba siedem ma wymiar symboliczny i oznacza pewną skończoną całość, pełnię. Dlatego też Maria znajdowała się w całości pod wpływem złych mocy. Chrystus ją od nich uwalnia. Być może właśnie z tego powodu jest ona tak blisko Pana Jezusa. Pragnie Mu się całym życiem odwdzięczyć za dar wolności od Złego. Św. Jan Ewangelista zaś pisze, że św. Maria Magdalena jest pierwszym świadkiem zmartwychwstania. To ona mówi o tym innym uczniom.

W środę przypada święto św. Brygidy, zakonnicy i patronki Europy. Brygida urodziła się w czerwcu 1303 r. w zamku Finstad koło Uppsali, w Szwecji. Otrzymała staranne, katolickie wychowanie. Została wydana za mąż za marszałka dworu. Mieli 8 dzieci. Po śmierci męża (1344) porzuciła dwór w Sztokholmie i założyła klasztor w Vadstena. Wielką troską Brygidy była sytuacja w Kościele. Papież Klemens VI przebywał w Awinionie i prowadził arystokratyczny styl życia. Brygida udała się z misją do niego i nakłaniała, aby zmienił sposób życia i powrócił do Rzymu. Cechowała ją ogromna pracowitość i bogactwo przeżyć mistycznych. Całe dnie spędzała na studiowaniu, modlitwie i pisaniu. Zmarła 23 lipca 1373 r. Św. Brygida jest patronką Europy.
W tym dniu, jak w każdą środę, nasze modlitwy będziemy zanosić przez wstawiennictwo Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w czasie nowenny. Po Mszy św. uczczenie relikwii św. Jana Pawła II.

W środę, 23 lipca, przypada również 63. rocznica śmierci śp. Ks. Adama Stefana kard. Sapiehy, księcia metropolity krakowskiego. Podczas II wojny światowej wykazał się niezłomną postawą. Wobec nieobecności w kraju Prymasa Hlonda stał się faktycznym przywódcą polskiego Kościoła w tym trudnym okresie, zyskując ogromny szacunek wiernych. Był jednym z inicjatorów listów protestacyjnych Episkopatu Polski, potępiających represje władz wobec polskiego Kościoła w czasach komunizmu.

We czwartek wspomnienie św. Kingi, dziewicy, patronki Polski i Litwy. Św. Kinga, a właściwie Kunegunda, urodziła się 5 marca 1234 r. jako jedno z dziesięciorga dzieci węgierskiego króla Beli IV i bizantyjskiej cesarzówny Marii. Jako pięciolatka została zaręczona z trzynastoletnim Bolesławem Wstydliwym i powierzona opiece jego matki – Grzymisławy. Odtąd życie Kingi związane zostało z naszym narodem. Ponieważ chciała poświęcić się Bogu, za zgodą męża wstąpiła do trzeciego zakonu św. Franciszka, a zgodnie z ówczesnymi kanonami świętości – nakłoniła Bolesława do wspólnego złożenia ślubu czystości. Opiekowała się chorymi, prowadziła dzieła dobroczynne. Swój posag przeznaczyła na odbudowę państwa spustoszonego po tatarskim najeździe. Była podporą Bolesława w sprawowaniu władzy. Po jego śmierci zrezygnowała z władzy i wstąpiła do klarysek w Starym Sączu, którego zresztą była fundatorką. Żyła w nim bez sprawowania jakichkolwiek urzędów, pokornie służąc siostrom. Zmarła 24 lipca 1292 r., beatyfikowana została dopiero w 1690 r., a kanonizowana przez Jana Pawła II w 1999 r.

W piątek będziemy przeżywać święto św. Jakuba Apostoła. Św. Jakub Większy był powołany przez Jezusa, razem ze swym bratem Janem, jako jeden z Jego pierwszych uczniów. Jakub należał do uprzywilejowanych uczniów Pana Jezusa. Jakuba stracono w 44 r. Jest on patronem Hiszpanii i Portugalii. W tym dniu przypada również wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. Stara tradycja podaje, że św. Krzysztof był rzymskim żołnierzem, który został ochrzczony przez pustelnika i za jego radą osiadł nad rzeką, służąc pomocą podróżnym. Poniósł śmierć za panowania cesarza Decjusza. Jako swojego patrona czczą św. Krzysztofa przewoźnicy, flisacy i pielgrzymi. Pamiętajmy o pięknym zwyczaju krótkiej modlitwy zawsze przed wyruszeniem w dalsza podróż.

W najbliższą niedzielę po mszy św. o 16.00 poświęcimy nasze pojazdy.

W sobotę wspomnienie św. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny. Joachim i Anna bezdzietność – zgodnie z kulturą żydowską – traktowali jako hańbę i karę Bożą. Ich imiona przekazały nam apokryfy i niosą one symboliczne przesłanie: Joachim oznacza „przygotowanie Panu”, Anna – „łaska”. Na świętych rodziców Maryi możemy patrzeć jako na wzór posłuszeństwa Bogu, na tych, którzy ufają wbrew nadziei.

W dniach od 6 do 11 sierpnia dobędzie się XXXIV Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę. Będziemy dziękować Panu Bogu za kanonizację umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II. Nasze pielgrzymowanie będzie też pierwszym rokiem przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy w tym Sanktuarium Cierpienia – jak nazywał nasz kościół kard. Karol Wojtyła i jak zawsze prosimy o gorącą modlitwę w intencji całego kompleksu kobierzyńskiego. Wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom tej świątyni składamy serdeczne Bóg zapłać.

Ks. dr Jan Klimek, rektor i kapelan szpitala